Burmistrz Tłuszcza Paweł Bednarczyk uczestniczył dziś w Wojewódzkim i Powiatowym Zespole Zarządzania Kryzysowego, podczas którego zostały przekazane informacje dotyczące zasad przekazywania pomocy dla obywateli Ukrainy. Prosimy o zapoznanie się z dostępnymi poniżej informacjami:
Jesteśmy w stałym kontakcie z Wojewódzkim i Powiatowym Zespołem Zarządzania Kryzysowego, który na bieżąco będzie nam przekazywał informacje o aktualnych potrzebach.
– Przedszkole Samorządowe „Baśniowa Kraina” w Tłuszczu, godz. 6.30-17.30
– Zespół Szkół w Jasienicy, godz. 7.00-15.00
– Zespół Szkół w Miąsem, godz. 6.00-17.00
– Zespół Szkół w Mokrej Wsi, godz. 7.00-15.00
– dom Sołtysa Jasienicy Sebastiana Białka, godz. 15-21
Co aktualnie jest zbierane?
– chleb (pakowany, krojony), pieczywo chrupkie
– wędlina (pakowana próżniowo), parówki, kabanosy
– ser (w paczkach)
– woda gazowana i niegazowana w butelkach o różnej pojemności
– wszelkiego rodzaju konserwy
– kasze
– makarony
– latarki wraz z bateriami
– noże, zapałki, zapalniczki
– naczynia jednorazowe- talerze, kubki (także do napojów gorących), łyżki, widelce, noże
– chusteczki do dezynfekcji, płyny do dezynfekcji
– octanisept lub inne środki do przemycia rany
– bandaże małe i duże
– plastry- różne wielkości
– chusteczki paczkowane, wyciągane, serwetki, ręczniki papierowe
– koce- najlepiej nowe
4. Wojewoda Mazowiecki przekazał informację, że osoby fizyczne nie będą miały refundacji za koszty poniesione na utrzymanie obywateli Ukrainy, którzy zostali zakwaterowani w ich domach. O zwrot kosztów będą mogły starać się firmy, które podpiszą stosowaną umowę z Powiatem.
6. Mazowiecki Urząd Wojewódzki uruchomił całodobową infolinię dla obywateli Ukrainy pod numerem 987 obsługiwaną również w języku ukraińskim. Można tam uzyskać informację m.in. o procedurach związanych z legalizacją pobytu.
7. Ważne jest także wsparcie finansowe. Na stronie https://pomagamukrainie.gov.pl/ znajduje się zweryfikowana lista zbiórek pieniężnych, m.in. na armię czy pomoc medyczną.
8. Obywatelowi Ukrainy, który przybył do Polski w związku z agresją militarną Rosji na teren Ukrainy, i który zgłosi się z problemem zdrowotnym do lekarza rodzinnego, poradni specjalistycznej, czy szpitala zostanie udzielona adekwatna pomoc medyczna.
WAŻNE! Dotyczy to obywatela Ukrainy, który posiada zaświadczenie wystawione przez Straż Graniczną RP lub odcisk stempla Straży Granicznej RP w dokumencie podróży, potwierdzające legalny pobyt na terytorium RP, po przekroczeniu granicy od 24 lutego 2022 r., w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy.
Zasady udzielania świadczeń medycznych dla obywateli Ukrainy oraz ich rozliczania będą identyczne, jak w przypadku polskich pacjentów. Obywatele Ukrainy będą posiadać dodatkowy tytuł uprawniający do świadczeń zdrowotnych w Polsce. Za świadczenia zapłaci Narodowy Fundusz Zdrowia ze środków z budżetu państwa. Podstawą rozliczeń będą stawki zapisane w umowach z NFZ.
Obywatelom Ukrainy została zapewniona doraźna pomoc i każdy z nas pomógł najlepiej jak potrafił. Teraz trzeba się zastanowić nad długofalową, systemową pomocą, a nie będzie ona możliwa jeśli będziemy pomagać w chaosie. Służby podkreślają, że musimy pomagać rozsądnie, żeby nie powodować większych problemów. Reakcja zarówno naszych mieszkańców, jak i całego społeczeństwa jest piękna i napawa nas dumą, jednak musimy wiedzieć, jak spożytkować naszą energię i chęć pomocy. Inwestujmy w przemyślane i długoterminowe rozwiązania, a co za tym idzie budowanie sieci wsparcia, zamiast w jednostkowe i spontaniczne zrywy. Niezbędnym jest, aby rozpoznać faktyczne potrzeby oraz nadać priorytety i działać w porozumieniu z osobami oraz instytucjami, które mają doświadczenie, znają sytuację oraz wiedzą lepiej od nas, jak można wykorzystać posiadane zasoby.
Załączniki: