LISTY DO SKRĘCIPITKI – spektakl edukacyjny dla młodzieży

O Spektaklu:


  • Scenariusz – Małgorzata Karolina Piekarska, reżyseria – Małgorzata Szyszka, obsada – Zacharjasz Muszyński, premiera – czerwiec 2013.
  • Czas trwania: 60 min.
  • Tytuł Listy do Skręcipitki został zaczerpnięty z fragmentu jednego z listów, które są kanwą tekstu monodramu. Autentyczne listy Antoniego Adamskiego do żony Leokadii Karoliny z Przybytkowskich Adamskiej pisane w latach 1913-1918 są specyficznym zapisem miłości autora do żony i tęsknoty za nią. Wysyłane z położonego w Szafranowie na terenie Baszkirii za Uralem sanatorium dla osób chorych na gruźlicę stanowią nie tylko dokument minionej epoki, ale przede wszystkim pokazują niezwykłe emocje, a wszystko dzięki niezwykłemu talentowi literackiemu ich autora. Są też swoistym zapisem miłości do Ojczyzny znajdującej się wtedy pod zaborami. Jest w nich wiele obserwacji ówczesnych stosunków polsko-rosyjskich, postrzegania Polaków przez Rosjan i Rosjan przez Polaków. W listach jest też dramaturgiczne pęknięcie spowodowane wybuchem I Wojny Światowej, a potem Rewolucji. Oto ich autor nagle na blisko cztery lata zostaje oddzielony od rodziny. Wesołe, pełne anegdot opowieści z Sanatorium zmieniają się w dramatyczne wołanie o miłość i pytanie, czy wy mnie tam w Polsce jeszcze pamiętacie. Pytanie tym dramatyczniejsze, że ich chory na gruźlicę autor, coraz bardziej podupada na zdrowiu.
  • MAŁGORZATA KAROLINA PIEKARSKA – pisarka i dziennikarka, z wykształcenia historyk sztuki, a z zamiłowania varsavianistka i zapalona blogerka – prowadzi blok genealogiczny piekarscy.com.pl. Współpracowała przez wiele lat z TVP, gdzie emitowane były jej reportaże. Była związana z TVP Warszawa, a szczególnie z najstarszym programem informacyjnym Telewizji Polskiej – „Telewizyjnym Kurierem Warszawskim”. Na antenie TVP realizowała programy autorskie m.in. : „Dżingiel”, „Wiarus”, „Detektyw warszawski, czyli na tropie miejskich tajemnic”. Dla TVP zrealizowała kilkadziesiąt filmów dokumentalnych i reportaży. Przez 12 lat współpracowała z dwutygodnikiem „Cogito”. Publikowane tam felietony „Wzrockowisko” ukazały się drukiem, jako książka. Opublikowała cztery powieści dla młodzieży (Klasa pani Czajki, Tropiciele, Dzika i LO-teria), których akcja rozgrywa się na Saskiej Kępie, gdzie sama mieszka i skąd pochodzą jej przodkowie. Wśród nich pradziadkowie: Antoni Adamski (zwany Antoleńkiem) i Leokadia Karolina z Przybytkowskich Adamska, czyli… autor listów i ich adresatka – tytułowa Skręcipitka.
  • ZACHRJASZ MUSZYŃSKI – aktor teatralny i filmowy, studiował na Akademii Teatralnej w Kijowie, w Polsce studiował m.in. śpiew operowy, muzykologię i dyrygenturę. Grał w wielu polskich filmach i serialach (m.in. w filmach Wojciecha Smarzowskiego, Agnieszki Holland, Filipa Bajona, Jana Kidawa-Błońskiego) i na scenach polskich teatrów. W 2013 roku wystąpił z patriotycznym monodramem Listy do Skręcipitki opartym o listy polskiego kolejarza Antoniego Adamskiego pisane w latach 1914-1918 do żony z sanatorium za Uralem. Spektakl miał premierę w czasie Święta Saskiej Kępy, gdyż bohaterowie monodramu byli jej mieszkańcami. Monodram był też pokazywany w Muzeum Niepodległości w ramach obchodów Święta Niepodległości w 2013 roku, a także na kilku festiwalach teatralnych. Nominowany do FeFe na XIV Festiwalu Felliniada za film autorski Jahwe w 2007 roku, zwycięzca 5. edycji Obserwatorium Artystycznego „Entrée” organizowanego przez Teatr Rozrywki w Chorzowie w 2014 roku.

Link do trailera spektaklu:
https://www.youtube.com/watch?v=xPPmfOojKo0


Mazowiecki Instytut Kultury
https://www.mik.waw.pl/zapowiedzi/item/2752-wielka-mala-historia.html
plakat1
Skip to content