Regionalny Festiwal Kodowania #Zakoduj to sobie

 

W dniach 6 – 7 października 2018 r. w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania odbyło się niecodzienne wydarzenie – Regionalny Festiwal Kodowania # ZAKODUJ TO SOBIE. Festiwal odbył się dzięki udziałowi w konkursie grantowym projektu „Link do przyszłości. Zaprogramuj swoją karierę”, realizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Był to jeden z pięciu w Polsce takich festiwali.

Wydarzenie główne odbyło się w dniach 6 i 7 października w Zabrodziu i w Tłuszczu. Głównym organizatorem festiwalu było Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Tłuszczu, zaś jego współorganizatorami była Gmina Tłuszcz, Powiat Wołomiński, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II oraz dwie instytucje z naszego regionu, w których działają Lokalne Kluby Kodowania: Zespół Szkolno-Przedszkolny w Zabrodziu oraz Szkoła Podstawowa im. Prymasa Tysiąclecia w Nadmie.

Celem Regionalnego Festiwalu Kodowania #Zakoduj to sobie było zachęcenie młodych ludzi do nauki kodowania oraz edukacja i rozwój umiejętności programowania a także zwiększenie dostępu do  nowoczesnych technologii. RFK przyczynił się niewątpliwie do wspierania młodych ludzi w planowaniu ich przyszłości zawodowej w sposób szeroki i nieszablonowy, uwzględniając rozwój społeczeństwa informacyjnego i gospodarki opartej na wiedzy.

 

Pierwszego dnia w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Zabrodziu odbył się cykl warsztatów: mBot, LOFI Robot, Ozobot, Lego Education, Photon, Finch oraz kodowanie na dywanie. Udział w nim wzięło ponad 130 osób. Kolejny dzień również obfitował w masę atrakcji. W hali sportowej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Tłuszczu obyło się uroczyste otwarcie Festiwalu przez Panią Dyrektor Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Tłuszczu Wioletę Kur, Burmistrza Tłuszcza Pawła Bednarczyka oraz Radnego Rady Miejskiej w Tłuszczu Włodzimierza Fydryszka,. Wydarzeniu towarzyszyły liczne pokazy sceniczne robotów, stoiska interaktywne (walki robotów miniSUMO, wyścigi robotów oraz zawody robotów w piłkę nożną). W ramach wydarzenia swoją działalność zaprezentowały również wszystkie Lokalne Kluby Kodowania działające w instytucjach zaangażowanych w organizację Festiwalu. Przez cały dzień młodzi mieszkańcy naszego powiatu uczestniczyli w 11 warsztatach: Photon, Lofi Robot, mBot, Scratch, Finch, Micro:bit, Scottie Go!, Kodowanie na Dywanie, Ozobot, Lego oraz Minecraft.

 

Podczas festiwalu przeprowadzone zostały konkursy z wartościowymi nagrodami, do wygrania były m.in. dron, tablet, roboty, gry Scottie Go!, słuchawki, głośniki i dużo więcej. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!

 

W ramach Regionalnego Festiwalu Kodowania odbyło się również wiele wydarzeń towarzyszących. Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Prymasa Tysiąclecia w Nadmie, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zabrodziu, Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Tłuszczu, Szkoły Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Tłuszczu mieli okazję uczestniczyć w warsztatach i poznać roboty takie jak np. mBot czy Photon.

 

Regionalny Festiwal Kodowania zorganizowany był w ramach projektu „Link do przyszłości. Zaprogramuj swoją karierę”. Jego celem jest zachęcanie młodych ludzi z małych miejscowości do nauki kodowania. Projekt jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego ze środków Microsoft, w ramach inicjatywy YouthSpark. Projekt został objęty patronatem honorowym Ministerstwa Cyfryzacji oraz Ministra Edukacji Narodowej.

Ogólna liczba uczestników, przekroczyła nasze najśmielsze oczekiwania, co zachęca nas do podejmowania kolejnych działań i inicjatyw tego typu w przyszłości. Miejmy nadzieję do zobaczenia za rok!