Projekt “Zostań ambasadorem ekologii” podczas XVIII Dni Tłuszcza

14 czerwca, w sobotnie popołudnie rozpoczęły się  Dni Tłuszcza. Pani Emilia Buczyńska-Kołodziejek – dyrektor Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Tłuszczu, powitała zaproszonych gości, współorganizatorów, a także licznie zgromadzonych mieszkańców. Następnie głos zabrał Burmistrz Tłuszcza Paweł Bednarczyk i oficjalnie otworzył XVIII obchody Dni Tłuszcza.

Po raz kolejny w tym roku Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w ramach projektu p.t. ” Kampania – Zostań ambasadorem ekologii” finansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie przygotowało przedstawiania z udziałem młodzieżowej grupy teatralnej, oraz wystawiło punktu informacyjny, gdzie wzrok z daleka przykuwały dorodne sadzonki roślin dostarczone przez firmę ECO-PARK.


 

Pierwszym punktem programu był występ teatralny, który miał na uwadze promowanie świadomości społecznej w zakresie dobrobytu planety i całego życia na niej. Teksty piosenek, napisane specjalnie na tę okazję, miały na celu zwrócenie uwagi na problemy związane z ignorancją ekologiczną społeczeństwa. Szczególnie kładły nacisk na takie problemy jak nie umiejętny lub całkowity brak segregacji odpadów, dzikie wysypiska śmieci w lasach, brak wiedzy na temat odnawialnych źródeł energii i oszczędzania energii.

Po przedstawieniu publiczność miała okazję podziwiać pokaz mody ekologicznej. Stroje, które miały na sobie młode modelki zostały wykonane z wykorzystaniem materiałów przeznaczonych do recyklingu np. kartony, gazety, butelki plastikowe. Ekokreacje zdobyły duże zainteresowanie widowni. Publiczność wielkimi brawami nagrodziła ten ciekawy i oryginalny pokaz mody.

Podczas trwania całej imprezy funkcjonował punkt informacyjno-edukacyjny. W punkcie można było uzyskać informacje z takich tematów jak: oszczędzanie energii, pojęcie recyklingu, czy pojęcie odnawialnych źródeł energii. Dodatkowo dla wszystkich chętnych, którzy odpowiedzieli na kilka prostych pytań z zakresu ekologii i ochrony środowiska przewidziane były nagrody w postaci sadzonek roślin rodzimych takich jak dąb, klon, grab, brzoza czy kasztan. Zainteresowanie wśród mieszkańców sadzonkami było ogromne. 50 sztuk drzewek zostało rozprowadzonych w ciągu kilku godzin. Zwiększone zainteresowanie mieszkańców akcją prowadzoną przez CKSiR spowodowane było dużą ilością zamieszczonych plakatów oraz komunikatów radiowych.
Wszystkie działania były realizowane w ramach projektu p.t. “Kampania – Zostań ambasadorem ekologii” finansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.