„Listy do Skręcipitki”

Dzięki uprzejmości Mazowieckiego Instytutu Kultury w Warszawie, sala kinowa naszego Centrum Kultury zamieniła się dziś w salę teatralną, na deskach której gościliśmy wspaniałego artystę Zacharjasza Muszyńskiego w spektaklu „Listy do Skręcipitki”. Zacharjasz Muszyński to aktor teatralny i filmowy, studiował na Akademii Teatralnej w Kijowie, w Polsce studiował m.in. śpiew operowy, muzykologię i dyrygenturę. Grał w wielu polskich filmach
i serialach (m.in. w filmach Wojciecha Smarzowskiego, Agnieszki Holland, Filipa Bajona, Jana Kidawa-Błońskiego) i na scenach polskich teatrów. Na stałe możemy go zobaczyć w obsadzie serialu „Barwy szczęścia”.

Młodzież ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II i Szkoły Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Tłuszczu miała przyjemność zobaczyć monodram, do którego scenariusz napisała Małgorzata Piekarska, a spektakl wyreżyserowała Małgorzata Szyszka. Autentyczne listy Antoniego Adamskiego do żony Leokadii Karoliny z Przybytkowskich Adamskiej pisane w latach 1913-1918 są specyficznym zapisem miłości autora do żony i tęsknoty za nią. Są też swoistym zapisem miłości do Ojczyzny znajdującej się wtedy pod zaborami.  Jest w nich wiele obserwacji ówczesnych stosunków polsko-rosyjskich, postrzegania Polaków przez Rosjan i Rosjan przez Polaków.  W listach jest też dramaturgiczne pęknięcie spowodowane wybuchem I Wojny Światowej, a potem Rewolucji. Oto ich autor nagle na blisko cztery lata zostaje oddzielony od rodziny. Wesołe, pełne anegdot opowieści z Sanatorium zmieniają się w dramatyczne wołanie o miłość i pytanie, czy wy mnie tam w Polsce jeszcze pamiętacie. Pytanie tym dramatyczniejsze, że ich chory na gruźlicę autor, coraz bardziej podupada na zdrowiu.

Po spektaklu młodzież uczestniczyła również w specjalnie przygotowanych warsztatach, które poprowadziła Małgorzata Piekarska – pisarka i dziennikarka, z wykształcenia historyk sztuki, a z zamiłowania varsavianistka i zapalona blogerka. Była związana z TVP Warszawa, współpracowała z dwutygodnikiem „Cogito”. Jest również autorką kilku powieści dla młodzieży.