“Kampania-zostań ambasadorem ekologii” w Jarzębiej Łące

W dniu 24 sierpnia, w niedzielę odbyło się Tłuszczańskie Święto Plonów – Dożynki Gminne 2014
w Jarzębiej Łące. Głównym organizatorem imprezy było Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Tłuszczu oraz Gmina Tłuszcz. Mimo iż pogoda nie dopisała na imprezie stawiło się mnóstwo zaproszonych gości oraz publiczność. Dożynki były świetną okazją na integrację mieszkańców gminy Tłuszcz oraz samych sołectw. Podczas imprezy zorganizowano mnóstwo gier, zabaw i konkurencji pozwalających na aktywne uczestnictwo publiczności w imprezie. Jedną z głównych atrakcji obchodów „Święta Rolnika” był punkt informacyjny w którym wzrok z daleka przykuwały dorodne sadzonki roślin dostarczone przez firmę ECO-PARK z Wólki Kozłowskiej. Centrum Kultury Sportu i Rekreacji które w ramach projektu p.t. ” Kampania – Zostań ambasadorem ekologii” finansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, które wystawiło punkt informacyjny przygotowało również przedstawianie z udziałem młodzieżowej grupy teatralnej.


 

 

Kampania rozpoczęła się występemteatralnym, który miał na celu promowanie świadomości społecznej w zakresie dobrobytu planety i całego życia na niej. Teksty piosenek, napisane specjalnie na potrzeby kampanii, miały na celu skierowanie uwagi na problemy związane z ignorancją ekologiczną społeczeństwa. Szczególnie kładły nacisk na takie problemy jak nie właściwy lub całkowity brak segregacji odpadów, dzikie wysypiska śmieci w lasach, brak wiedzy na temat odnawialnych źródeł energii i oszczędzania energii.

Ostatnim punktem kończącym występ grupy teatralnej był pokaz mody ekologicznej który wywołał szerokie zainteresowanie zgromadzonej publiczności. Stroje, które miały na sobie młode modelki zostały wykonane z wykorzystaniem materiałów przeznaczonych do recyklingu np. kartony, gazety, butelki plastikowe. Publiczność wielkimi brawami nagrodziła ten ciekawy i oryginalny pokaz mody.

Podczas trwania Święta Plonów funkcjonował punkt informacyjno-edukacyjny. W punkcie można było uzyskać informacje z takich tematów jak: oszczędzanie energii, pojęcie recyklingu, czy pojęcie odnawialnych źródeł energii. Dodatkowo dla wszystkich chętnych, którzy odpowiedzieli na kilka prostych pytań z zakresu ekologii i ochrony środowiska przewidziane były nagrody w postaci sadzonek roślin rodzimych takich jak dąb, klon, grab, brzoza czy kasztan. Zaprezentowane sadzonki, które były nagrodą w konkursie wzbudzały ogromne zainteresowanie wśród publiczności. 50 sztuk drzewek zostało rozprowadzonych w ciągu godziny. Do zwiększonego zainteresowania akcją prowadzoną przez CKSiR przyczyniły się plakaty baner, roli-up oraz komunikaty radiowe.

Wszystkie działania były realizowane w ramach projektu p.t. “Kampania – Zostań ambasadorem ekologii” finansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
w Warszawie.