15 sierpnia, w Ossowie w piątkowe popołudnie odbyły się obchody 92 rocznicy „Cudu nad Wisłą” organizowane przez Powiat Wołomiński oraz MDK w Wołominie. Obchody rozpoczęto od Międzynarodowego Półmaratonu Ulicznego, który zgromadził miłośników biegania z terenu całego powiatu wołomińskiego. Następnie by upamiętnić ofiary uczestnicy obchodów wzięli udział w modlitwie przy krzyżu pamięci ks. Ignacego Skorupki. Po modlitwie zgromadzeni obejrzeli program artystyczno-patriotyczny w wykonaniu Pani Haliny Łabonarskiej. Następnie odbyła się uroczysta msza św. w kaplicy na Cmentarzu poległych celebrowana przez jego ekscelencję ks. Arcybiskupa Henryka Hosera. Po mszy wszyscy zebrani mogli obejrzeć wspaniałą rekonstrukcję bitwy warszawskiej, odtworzoną przez wielkich pasjonatów, którzy zadbali o to aby stroje, jak i przebieg wydarzeń był jak najbardziej zbliżony do wydarzeń sprzed lat. Po wspaniałej rekonstrukcji odbył się festyn, gdzie uczestnicy bawili się do późnych godzin.
W tegoroczne obchody Rocznicy Cudu nad Wisłą włączyło się także Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Tłuszczu, które w ramach projektu p.t. ” Kampania – Zostań ambasadorem ekologii” finansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie przygotowało przedstawianie z udziałem grupy teatralnej. Nie zabrakło również punktu informacyjnego w którym wzrok z daleka przykuwały dorodne sadzonki roślin dostarczone przez firmę ECO-PARK z Wólki Kozłowskiej.
Pierwszym punktem programu kampanii był występ teatralny, który miał na celu poszerzanie świadomości społecznej w zakresie dobrobytu planety i całego życia na niej. Teksty piosenek, napisane specjalnie na potrzeby kampanii, miały na celu skupienie uwagi na problemach związanych z ignorancją ekologiczną społeczeństwa. Szczególnie kładły nacisk na takie problemy jak nie właściwy lub całkowity brak segregacji odpadów, dzikie wysypiska śmieci w lasach, brak wiedzy na temat odnawialnych źródeł energii i oszczędzania energii.
Po przedstawieniu publiczność miała okazję oglądać pokaz mody ekologicznej. Stroje, które miały na sobie młode modelki zostały wykonane z wykorzystaniem materiałów przeznaczonych do recyklingu np. kartony, gazety, butelki plastikowe. Ekokreacje zdobyły duże zainteresowanie widowni. Publiczność gromkimi brawami nagrodziła ten ciekawy i oryginalny pokaz mody.
Podczas trwania obchodów funkcjonował punkt informacyjno-edukacyjny. W punkcie można było uzyskać informacje z takich tematów jak: oszczędzanie energii, pojęcie recyklingu, czy pojęcie odnawialnych źródeł energii. Dodatkowo dla wszystkich chętnych, którzy odpowiedzieli na kilka prostych pytań z zakresu ekologii i ochrony środowiska przewidziane były nagrody w postaci sadzonek roślin rodzimych takich jak dąb, klon, grab, brzoza czy kasztan. Zainteresowanie wśród uczestników festiwalu sadzonkami było ogromne. 50 sztuk drzewek zostało rozprowadzonych w ciągu kilku godzin. Do zwiększonego zainteresowania akcją prowadzoną przez CKSiR zdecydowanie przyczyniły się plakaty oraz komunikaty radiowe.
Wszystkie działania były realizowane w ramach projektu p.t. „Kampania – Zostań ambasadorem ekologii” finansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.