W niedzielę 1 czerwca na Ogródku Jordanowskim odbyła się impreza z okazji Dnia Dziecka. Od godziny 12.00 rozbrzmiewała w parku muzyka i śmiech dzieciaków. Po uroczystym otwarciu imprezy na scenie odbywały się liczne zabawy, konkursy i przedstawienia.
Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w ramach projektu p.t. ” Kampania – Zostań ambasadorem ekologii” finansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie przygotowało przedstawiania z udziałem młodzieżowej grupy teatralnej, oraz wystawiło punktu informacyjny, na którym wystawiane były sadzonki roślin rodzimych.
Pierwszym punktem programu ekologicznego był spektakl p.t. „ Zostań ambasadorem ekologii” przygotowany przez młodzieżową grupę teatralną z Centrum Kultury Sportu i Rekreacji, który miał na uwadze promowanie świadomości ekologicznej społeczeństwa. Publiczność miała okazję obejrzeć dowcipny i bardzo interesujący spektakl o ochronie środowiska naturalnego. Teksty piosenek, napisane szczególnie na tę okoliczność, poruszały problemy związane z ignorancją społeczeństwa na ważne tematy ekologiczne, np. problemy z segregacją odpadów czy brak wiedzy na temat odnawialnych źródeł energii. Ochrona środowiska jest koniecznością i obowiązkiem. We współczesnym świecie, ludzie coraz częściej zastanawiają się, w jaki sposób chronić przyrodę, poświęcając temu problemowi coraz więcej uwagi. Środowisko naturalne stanowi nasze otoczenie i właśnie dla tego musimy je chronić. Jeżeli nie zadbamy o jego czystość, skazani będziemy na życie w otoczeniu zdewastowanych lasów, śmierdzących zbiorników wodnych, smogów, natomiast bez żadnej naturalnej zieleni. Czy tego właśnie chcemy?
Po przedstawieniu publiczność miała okazję podziwiać pokaz mody ekologicznej. Stroje, które miały na sobie młode modelki zostały wykonane z wykorzystaniem materiałów przeznaczonych do recyklingu np. kartony, gazety, butelki plastikowe. Ekokreacje zdobyły duże zainteresowanie widowni. Publiczność wielkimi brawami nagrodziła ten ciekawy i oryginalny pokaz mody.
Podczas trwania całej imprezy funkcjonował punkt informacyjno-edukacyjny. W punkcie można było uzyskać informacje z takich tematów jak: oszczędzanie energii, pojęcie recyklingu, czy pojęcie odnawialnych źródeł energii. Dodatkowo dla wszystkich chętnych, którzy odpowiedzieli na kilka prostych pytań z zakresu ekologii i ochrony środowiska przewidziane były nagrody w postaci sadzonek roślin rodzimych takich jak dąb, klon, grab, brzoza czy kasztan. Zainteresowanie sadzonkami było ogromne. 50 sztuk drzewek rozeszło się w mgnieniu oka.
Co mogą zmienić takie działania? Bardzo wiele. Świadomość ekologiczna zaszczepiana młodym ludziom od najmłodszych lat zaprocentuje w przyszłości. Należy wierzyć, że za kilkanaście, może kilkadziesiąt lat problem zanieczyszczonego środowiska zniknie.
Wszystkie zadania były realizowane w ramach projektu p.t. „Kampania – Zostań ambasadorem ekologii” finansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.